איך זה קרה?

כיצד נצרבתי:
צריבת מדוזות הינה תופעה שכיחה המדווחת מכל חופי ישראל הים תיכוניים בעונת הרחצה.
מגע ישיר: מדוזות אמנם שוחות, אך הן אינן מתקיפות באופן פעיל. מספר מיני מדוזות, ובהן החוטית הנודדת והמדוזה המצויה, מצוידות בזרועות ציד שבמגע עם עור חשוף גורמות לצריבה.
מים צורבים: לעתים קרובות אין כלל מדוזות בקרבת השחיין אך הוא נצרב בכל זאת. הסיבה היא שלעתים מתנתקות זרועות ציד מן המדוזות ונסחפות בגוף המים כשהן ממשיכות לתפקד גם ללא נוכחות המדוזות.
על החוף: בהינתן תנאי ים מסוימים, מצטברות המדוזות על החופים ועלולות גם אז לשמר את יכולת הצריבה שלהן. מקרים רבים של צריבה מדווחים כאשר מתרחצים השליכו מדוזות על החוף והתנתקות זרועות הציד בעת הנחיתה גרמה לפגיעה בהם ובאחרים. על כן יש להישמר מכל מגע עם החיות - אין להוציא מדוזות מן הים ואין להרים מדוזות מהחול.

כיצד להימנע מצריבות:
מניעה הינה פשוטה בהרבה מטיפול. לפני הכניסה למים מומלץ להתעדכן (דרך אתר זה, פרסומים שונים וכן המצילים בחופים) לגבי מצב המדוזות. למדו לזהות את מיני המדוזות הארסיות והתרחקו מהן - בדרך כלל אלו שזרועותיהן ארוכות בהרבה מהפעמון הינן מסוכנות. חליפות גלישה או צלילה ואפילו לייקרה מפחיתות במידה ניכרת את סיכויי הצריבהן. גם מסנן הקרינה 'סקין גארד' מדוזות, הנמצא במרבית רשתות השיווק, הינו פתרון מוכח לדחיית ארס המדוזות. בעת שחיה באזור רווי במדוזות, מומלץ להיכנס למים עם משקפת שחיה שתאפשר להבחין במדוזות קרובות ולשמור על מרחק רב ככל הניתן מהן.