המדוזות ואנחנו

נזקים לאדם:
נוסף על הנזקים האקולוגים העשויים להתרחש בעקבות נוכחותן של מדוזות, קיימת גם פגיעה ישירה באדם בעקבות פריחתן, הכוללת פגיעה פיסית, פגיעה בתיירות, בענף הדיג, בחקלאות הימית ובמתקנים ימיים כגון תחנות כוח ומתקני התפלה.
מחלקת מדוזות הסוכך, והמסרקניות הנן הקבוצות הנפוצות ביותר בעולם בקרב דיווחי הנזקים לאדם ועליה חדה בכמות הדיווחים של פגיעה ברחבי העולם מעידה במידת מה על השינוי המתחולל בים עם השנים.

שימוש במדוזות לטובת האדם:
למרות היקף הנזקים והירתעות של רוב בני האדם ממדוזות, אוכלוסיות מסוימות בעולם, בעיקר באסיה, מנצלים בעל חיים זה כמשאב כלכלי רווחי. סביב משאב זה מתפתחת עד היום תעשיה רחבה המשתרעת על תחומים שונים, ביניהם: ענף המזון, ביו-טכנולוגיה, תיירות, טיפוח ודיג.

מזון:
באסיה החלו להכניס את המדוזות לתפריט הגסטרונומי כבר לפני 1000 שנה והן שימשו למאכל בעיקר באירועים מיוחדים כגון חגים וחתונות. כיום, מדוזות נשארו בתפריט בעיקר באזור הגיאוגרפי של אסיה, ביניהן המובילה בצריכה למאכל היא יפן. לפני אכילתה, עוברת המדוזה תהליך עיבוד הכולל מיצוי המים כדי להפוך את המרקם ליציב. רוב המדוזות המתאימות למאכל הן מדוזות בעלות דרגת ארס בינונית, ברובן מאזורי צפון מערב האוקיאנוס ההודי והחלק המערבי של האוקיאנוס השקט. בעשורים האחרונים החל להתרחב תת ענף חדש בשוק הדיג, הוא דיג מדוזות. בסין יש עדויות לדיג מדוזות כבר לפני 1700 שנה, אך התופעה החלה לצבור תאוצה בעשורים האחרונים ואף להגיע לארצות ויבשות נוספות בעולם, כגון אוסטרליה וארה"ב. תאוצת הענף החלה בעיקר עקב דרישה הולכת וגדלה של היפנים ואוכלוסיות נוספות באסיה לצרכי מאכל.

סגולות רפואיות:
המדוזה נחשבת באזורים רבים באסיה כמאכל טבעי, מזין ואף דיאטטי. חלבון המדוזות נחשב כבעל סגולות מעכבות הזדקנות (אנטי אייג'ינג) ובמספר מדינות באסיה, מעניקים למדוזות סגולות רפואיות רבות להן אין כל הוכחה מדעית, אך הן מקובלות ברפואה העממית:
בסין אכילת מדוזות נחשבת כטובה להתמודדות עם: דלקת פרקים, לחץ דם גבוה, כאבי גב, אולקוס, שיפור העיכול, פתרון לעייפות ותשישות, המרצת זרימת הדם במהלך תקופת הוסת של האישה, הקלה על כל סוג של נפיחות ואף כפתרון קוסמטי לריכוך העור.
בקוריאה מדוזות למאכל משווקות בטלוויזיה ובעיתוני נשים כפתרון יעיל לירידה במשקל ולמראה עור צעיר יותר. באוסטרליה, השאמנים האבורג'ינים ממליצים על אבקת מדוזה יבשה כטיפול בכוויות.

לאור המגמה המסתמנת כי שכיחות ותפוצת המדוזות תתפוס תאוצה בשנים הבאות, יהיה על האדם להמשיך ולמצוא פתרונות יישומיים ויצירתיים לשימוש בהן כמשאב.