צרעת הים - מדוזה קובייתית

הטבע מספק, אגב, אירוניה משעשעת, כיוון שמדובר גם ביצור מרהיב, שהמבנה שלו דומה לקובייה שקופה. זרועות המדוזה עשויות להגיע לאורכים של שניים עד חמישה מטרים, כאשר כל זרוע מכילה עד כחצי מיליון מחטים זעירות, ובהן ארס שיכול להרוג במנה אחת מספר רב של אנשים. בנוסף לכל הצרות, תהליך הזרקת הארס של המדוזה הקובייתית נחשב לאחד התהליכים הביולוגיים המהירים בטבע – כך שהקורבנות שנעקצים בים לא מספיקים אפילו להגיע ליבשה לפני שהם נופחים את נשמתם. יש לה 24 זוגות עיניים מיקרוסקופיות, שנפרשות על רשת עצבים שסובבת את כיפתה ומספקות לה טווח ראייה מלא של 360 מעלות. הדבר המבעית הזה גם לא סתם נסחף בזרמי האוקיינוס כמרבית המדוזות, אלא שוחה בעצמאיות. אחלה.

ראו הוזהרתם: עקיצת המדוזה הקובייתית גורמת לכאבים עזים המלווים בנפיחויות ופצעים הדומים לכוויות. ארסה פוגע במערכת העצבית ובשרירים. לאחר טיפול ראשוני בחומץ, חובה להתפנות לבית חולים, שם ניתנת לנתקף אספקת חמצן וטיפול בנוגדנים שונים.
איפה כדאי להיזהר? למרות שרוב המדוזות הקובייתיות נמצאות באזור שבין האוקיינוס ההודי והאוקיינוס השקט, הרי שישנם כמה מינים שמגיעים גם לאוקיינוס האטלנטי ולמזרח האוקיינוס השקט. הן מגיעות לעתים לקליפורניה, ליפן, לדרום אפריקה, לניו זילנד ואפילו... למזרח התיכון. אאוץ'.

קטגוריות: בעולם