חדש בישראל - דגל חדש בחופי הרחצה "מדוזות"

מתכוננים לגלי המדוזות השנה

מדי קיץ מגיעים לחופי הארץ נחילי מדוזות מסוג "החוטית הנודדת" ואנו מנסים, לא תמיד בהצלחה, להימנע מלחזור הביתה עם זיכרון כואב וצריבות מעיקות. השנה, אולי, צפוי שינוי במצב: מיזם חדש של ארגון המצילים, שיוצא לדרך בימים אלה, יסייע להתריע על מדוזות שנמצאות סמוך לחוף על ידי שימוש בדגל בצבע חדש - סגול. 

בפועל, הכוונה היא שמציל שפוקח עיניו על חוף הים בעת משמרת ישים לב לנוכחות המדוזות. במידה שהוא מבחין בהרבה אנשים היוצאים מהמים ומתלוננים, יציב המציל דגל סגול ועליו ציור של מדוזה, שיודיע לרוחצים, בפשטות, היזהרו מפני המדוזות המסוכנות. ההחלטה אם להציב את הדגל הסגול בחוף תהיה לשיקול דעתו של המציל בלבד. 


אבי אפיה, יו"ר ארגון המצילים הארצי, מסביר: "המתרחצים שואלים תמיד את המציל המקומי אם יש מדוזות או אין, ולכן החלטנו להרים את הכפפה ולספק את המידע הזה לציבור. אנחנו לא רוצים להבריח את הציבור, כך שלא נתייחס למדוזה אחת פה ושם אלא רק לכמות משמעותית". 

לדבריו, הדגל אמור לסייע גם לבטיחות הרוחצים. "לפעמים אנשים נכנסים למים כשהם לא מודעים לסכנות ואז - כשהם נתקלים במדוזה, הם נכנסים לפאניקה פשוט כי הם לא יודעים במה נתקלו. הבנו שהצבע הסגול מתריע על סכנות כאלה ואחרות והחלטנו לאמץ אותו", הסביר.

היוזמה החלה בימים האחרונים בחופי העיר בת ים, אבל בארגון המצילים מדגישים כי במידה שתהיה היענות של משרד הפנים ליוזמה, השאיפה היא להציב את הדגלים הסגולים לאורך כל ערי החוף. 

בינתיים אין מדוזות

ממשרד הפנים נמסר כי "נושא דגלים להתראה מפני מדוזות ייבחן בהתייעצות עם הגורמים המקצועיים, תוך למידת המשמעויות בדבר. כרגע ניתן להציב דגלים נוספים בתחום חוף הרחצה, אך לא על סוכת המציל". 

לפחות בינתיים, השקט היחסי עומד על תילו: מהמכון לחקר ימים ואגמים נמסר כי למרות שכבר נצפו לאחרונה מדוזות בודדות לאורך החופים, עדיין - נכון לשלב זה בעונה - אין סימנים לנחיל. 

בתוך כך, היום תורגש התחממות מהותית וייעשה שרבי. מ"מטאו־טק" נמסר כי ביום שלישי בבוקר יחדור אוויר קריר ולח יותר, הטמפרטורות יירדו ומזג האוויר ייעשה נעים לעונה

קישורים נוספים

קטגוריות: בארץ